O nás

Možná  i Vy máte doma svou americkou krásku stejně tak jako já. Jezdím na americké motorce a renovuji amerického veterána – tedy snažím se o to.  Americká auta a motorky jsou mojí velkou vášní a podle toho vypadá i moje garáž, obývák, pracoviště a vlastně tak nějak všude po sobě zanechávám kus té mé vášně a to ve formě licence plates – amerických spz. 
Pokud máte i Vy podobné „postižení“, věřím, že si  zde přijdete na své a vyzdobíte si ta svá místa kusem americké historie, kde ve většině případů z těch krásných, dnes historických aut, zbyly právě jen ty espézetky.

ČLÁNEK O SPZ A US GARAGE V ČERVENCOVÉM MAXIMU  

 

Něco málo o ...

V Americe byly první spz kožené a často si je lidé vyráběli sami. První auta byla výsadou bohatých a stát tak neviděl potřebu k identifikaci aut, kterých bylo poskrovnu. Americký podnikatel Henry Ford ale dokázal zanedlouho vyrobit levné a kvalitní auto pro každého. Tento boom v automobilismu nutně vyvolal potřebu odlišovat a identifikovat vozy. Massachusets byl tak první stát USA, který začal v roce 1903 vydávat spz.

První vydávané spz byly porcelánové – smaltované, které vydržely přes sto let a díky zvolenému materiálu jsou i dnes velmi zachovalé. V některých státech byl součástí těchto spz také řidičský průkaz, který byl přímo součástí spz a její majitel si jí mohl přendávat na jeho další vozy. Oproti tomu keramické spz byly křehké a nepraktické a proto se jen málo z těchto prvních espézetek se dochovalo. Později byly používány další experimentální materiály jako například lepenka, plech-kov nebo sololit, který se v některých zemích používal během druhé světové války z důvodu nedostatku kovu. V současné době je nejpoužívanější materiál pro výrobu amerických spz hliník potažený folií od firmy 3M.

U nás se espeztky od jejich vzniku změnily jen málo. Naprosto jiný svět jsou však americké spz – tzv. license plates. Každá spz je takovou malou pojízdnou reklamou daného státu USA a oproti našim spz jsou velmi graficky atraktivní. Zobrazují symboly států, významná místa v zemi, nebo oslavují nějaké výročí.  Podstatnou věcí je, že zakoupená značka se stává majetkem vlastníka vozu. Můžete si nechat udělat i spz s vlastním textem tzv. vanity license plate, která vyjde na cca 50 dolarů. Proto jsou značky fenoménem americké kultury a vzbuzují velké sběratelské vášně nejen v USA. Některé sběratelské kousky se na aukcích pohybují i kolem několika tisíc dolarů. Vždyť je to také to poslední, co zbylo z počátků éry automobilismu